By Edison Academy
News Fall 2017
November 20, 2017

Quarter 1 Academy Awards

Each marking period, our Academy teachers nominate a “student of the quarter” for each class.  Please join us in congratulating our students who were recognized for outstanding achievement and contributions in their Edison Academy programs for the first quarter of the 2017-2018 school year.

COURSE PERIOD STUDENT NAME
Animal Science 1 1 & 2 Avery Miglin
Animal Science 1 3 & 4 Alexandra Euwema
Animal Science 2 5 & 6 Makenzie Massengale
Automotive Collision 1 1 Wilbert Fuentes
Automotive Collision 1 2 Jack Schoolfield
Automotive Collision 1 3 Leonardo Hernandez
Automotive Collision 1 4 Brandon Vallejos
Automotive Collision 2 5 & 6 Jesus Torres Cristalinas
Automotive Collision 3 5 & 6 Hugo Rivas Cruz
Automotive Technology 1 1 Saul Canas Ventura
Automotive Technology 1 2 Hasan Awad
Automotive Technology 1 3 Rano Cohen
Automotive Technology 1 4 Walter Ferrufino
Automotive Technology 2 5 & 6 Gabriel Chapman
Automotive Technology 3 5 & 6 Timothy Dove
Cosmetology 1 2, 4 & 6 Gladis Garcia Alvarez
Cosmetology 2 3, 5 Melis Piroglu
Criminal Justice 1-GOHN 1 Amber Clements
Criminal Justice 1-GOHN 2 Sydni Spradlin
Criminal Justice 1-GOHN 3 Jonathon Beckett
Criminal Justice 1-GOHN 4 Teresa Weir
Criminal Justice 1-RUSSELL 1 Abby Montero Gonzalez
Criminal Justice 1-RUSSELL 2 Avery Neuhart
Criminal Justice 1-RUSSELL 3 Kalaya Miah
Criminal Justice 1-RUSSELL 5 Alexa Barrett
Criminal Justice 1-RUSSELL 6 Paul Moloney
Criminal Justice 2-GOHN 5 & 6 Amanda Cordon-Campa
Culinary Arts 1 1 & 2 Aleiah Ali
Culinary Arts 1 3 & 4 Aubrey Geller
Culinary Arts 2 5 & 6 Anna Czernia
Cyber: Computer Systems, A+ L-1 4 Fatima Kamara
Cyber: Computer Systems, A+ L-1 6 Khao Tran
Cyber: Computer Systems, A+ L-2 1 & 2 Juan Jasso
Cyber: Network Administration 3 Ilia Awudetsey
Cyber: Oracle 1 & 2 Will Coelho
Cyber: Security + Capstone 5 Cindy Nguyen
Electrical Construction 1 1 Lucas Henley
Electrical Construction 1 2 Marvin Pereira Hernandez
Electrical Construction 1 3 Carlomagno Deodanes Rivera
Electrical Construction 1 4 Matthew Pitts
Electrical Construction 2 5 & 6 Owen Collins
Electrical Construction 3 5 & 6 Benjamin Lassayo
Teachers for Tomorrow 1 5 Shannon Friel
Teachers for Tomorrow 2 5 Jocelyn Melendez