By Edison Academy
News Winter 2018
February 13, 2018

Quarter 2 Academy Award Students

Each marking period, our Academy teachers nominate a “student of the quarter” for each class.  Please join us in congratulating our students who were recognized for outstanding achievement and contributions in their Edison Academy programs for the second quarter of the 2017-2018 school year.

ACADEMY CLASS PERIOD STUDENT NAME
Animal Science 1 1 & 2 Tatiana Aparicio
Animal Science 1 1 & 2 Kelyn Membreno-Aparicio
Animal Science 1 3 & 4 Brea Dedrick 
Animal Science 1 3 & 4 Jessica Smallfield
Animal Science 2 5 & 6 Rachel Hakenson
Animal Science 2 5 & 6 Valerie Lavadenz
Automotive Collision 1 1 Timothy Dove
Automotive Collision 1 2 Arham Kashif
Automotive Collision 1 3 Leonardo Hernandez
Automotive Collision 1 4 Gennady Rodas Cano
Automotive Collision 2 5 & 6 Jesus Torres Cristalinas
Automotive Collision 3 5 & 6 Tyler Tynes
Automotive Technology 1 1 Daniel Anim
Automotive Technology 1 2 Mohammad Ahmad
Automotive Technology 1 3 Luke Dodson
Automotive Technology 1 4 Gregory Richards
Automotive Technology 2 5 & 6 Abram Harmeyer
Automotive Technology 3 5 & 6 Jonathan Nguyen
Cosmetology 1 2, 4 & 6 Elisabeth Schaelling
Cosmetology 1 2, 4 & 6 Laisha Cruz Aguirre
Cosmetology 1 2, 4 & 6 Valeria Alfaro Machuca
Cosmetology 2 3 & 5 Karen Lazo Leiva
Cosmetology 2 3 & 5 Savannah Urps
Cyber: Computer Systems, A+ Level 2 1 & 2 Kyle Moore
Cyber: Computer Systems, A+ Level 1 4 Violet Smith
Cyber: Computer Systems, A+ Level 1 6 Amado Otoro
Cyber: Security + Capstone 5 Mauricio Rojas
Cyber: Network Administration 3 Veronica Ngun 
Cyber: Oracle 1 & 2 Jace Saenz
Criminal Justice 1-GOHN 1 Emily Portillo
Criminal Justice 1-GOHN 2 Riley McConnell
Criminal Justice 1-GOHN 3 Paige Meno
Criminal Justice 1-GOHN 4 Layla Nath
Criminal Justice 2-GOHN 5 & 6 Spangler, Bryce
Criminal Justice 1-RUSSELL 1 Abby Montero Gonzalez
Criminal Justice 1-RUSSELL 2 Jazmin Herrera Sierra
Criminal Justice 1-RUSSELL 3 Kalaya Miah
Criminal Justice 1-RUSSELL 5 Alexa Barrett
Criminal Justice 1-RUSSELL 6 Kayla Berrios
Culinary Arts 1 1 & 2 Xing Lu
Culinary Arts 1 3 & 4 Nathan Tarant
Culinary Arts 2 5 & 6 Alyssa Carter
Electrical Construction 1 1 Luis Magarin Andrade
Electrical Construction 1 2 Dalia Morales-Cruz
Electrical Construction 1 3 Bryan Salazar
Electrical Construction 1 4 Michael Hunter
Electrical Construction 2 5 & 6 Freddy Mendez-Melgar
Electrical Construction 3 5 & 6 Javier Reyes Romero
HVAC-R 1 2 Aaron Sanks
HVAC-R 1 3 Daniel Ayala
HVAC-R 1 4 Samuel Bonilla
HVAC-R 2 5 & 6 Jason Aguilar
Teachers for Tomorrow 1 5 Hala Shabeeb
Teachers for Tomorrow 2 5 Natalie Best