Congratulations to our 2020 SkillsUSA District Competitors

By
February 27, 2020

Virginia District SkillsUSA Results for Edison Academy 

Students from Edison Academy competed at the end of January and in early February in district SkillsUSA competitions to earn medals and recognition for skills they have attained in their Career and Technical Education programs here at Edison Academy.

Those students who won Gold and Silver awards in their district competitions are now eligible to advance to the Virginia State SkillsUSA competitions to be held in Roanoke, VA April 23 -24 at the annual SkillsUSA Leadership Conference. Donations are now being accepted to help fund the registration, transportation, and lodging expenses for these students. Contributors may mail or drop off donations to Edison Academy, 5801 Franconia Road, Alexandria, VA 22310 to the attention of Jennifer Roberts,  Academy Finance Technician, Checks  may be made payable to Edison Academy.

Congratulation to all of our competitors.

Action Skills

Results are pending

Automotive Maintenance Light Repair

Gold Medal - Luke Dodson

Silver Medal - Gregory “Cody” Richardson

Automotive Refinishing Technology

Gold Medal - Kevin Nolasco Hernandez

Collision Repair Technology

Gold Medal - Luis Hernandez Ventura

Commercial Baking

Gold Medal - Josephine Booth

9th place - Ginger Waters

Crime Scene Investigation

10th place - Team of Aileen Aloy-Rivera, Justin Clanton, Venessa Costas

11th place - Team of Jamison Trimber, Gabriela Morales, Natalie Funes

Culinary Arts

Silver Medal - Matthew Tran

5th place - Alexey Todaro

Electrical Wiring

Bronze Medal - Marvin Pereira

4th place - Henry Dralle

5th place - David Finnell

9th place - Luz Umanzor

10th place - Jonaton Marquez-Ramos

HVAC

Gold Medal  - Josh Deville

Silver Medal - Meeka Williams

Bronze Medal - Austin Darrah

Food Prep Assistant

Silver Medal - Benny Mei

Bronze Medal - Mark Ramirez Flores

Job Skills Demonstration – A

Bronze Medal - Kevin Orellana

4th place - Homiah Amoah

6th place - Khanh Huynh

7th place - Senay Mekonnen

Job Skills Demonstrations- Open

Gold Medal - Zachary McCoy

Silver - Meeka Williams

Bronze  - Austin Darrah

4th place  - Regina Kiett       

Restaurant Service

Silver Medal - Kayla Pule

4th place - Shawn Williams

Veterinary Assisting

10th place - Mary Ziegler

11th place - Carleigh McDonald

12th place - Diamond Parramore